top of page

Wsparcie żywieniowe w onkologii

DIETETYKA ONKOLOGICZNA

Oferta skierowana jest do Pacjentów dotkniÄ™tych chorobÄ… nowotworowÄ…, na każdym etapie choroby, poczÄ…wszy od diagnozy przez caÅ‚y proces leczenia po rekonwalescencjÄ™. 

 

Z pomocy skorzystać mogÄ… również opiekunowie czy czÅ‚onkowie rodzin osób chorych, aby mogli w optymalny sposób zapewnić opiekÄ™ oraz uniknąć popeÅ‚niania błędów żywieniowych podczas przyrzÄ…dzania posiÅ‚ków. UdziaÅ‚ rodziny w procesie leczenia jest bardzo ważny  
i nieoceniony.

​

Leczenie choroby nowotworowej jest terapią ratującą życie jednak prawie każda metoda leczenia zastosowana w onkologii wiąże się
z efektami ubocznymi. U wiÄ™kszoÅ›ci pacjentów pojawiajÄ… siÄ™ problemy zwiÄ…zane  z jedzeniem: utrata apetytu, mdÅ‚oÅ›ci, problemy gastryczne, wymioty, biegunki, trudnoÅ›ci w spożywaniu pokarmów. Wymienione problemy sÄ… przyczynÄ… znacznej utraty beztÅ‚uszczowej masy ciaÅ‚a, osÅ‚abienia, zmÄ™czenia, pacjent staje siÄ™ bardzie podatny na infekcje i gorzej toleruje zastosowane leczenie zwÅ‚aszcza niedogodnoÅ›ci zwiÄ…zane z chemio i radioterapiÄ….


Choroba nowotworowa wiąże siÄ™ również ze wzrostem zapotrzebowania na skÅ‚adniki odżywcze co w połączeniu ze zmniejszonym przyjmowaniem pokarmów znacznie  przyspiesza progresjÄ™ niedożywienia i wyniszczenia organizmu. 

W wielu przypadkach odpowiednio wczeÅ›nie wdrożona opieka dietetyczna może rozwiÄ…zać lub znacznie zmniejszyć pojawiajÄ…ce siÄ™ problemy. Czas od diagnozy do rozpoczÄ™cia leczenie jest bardzo trudnym okresem dla chorego, warto wykorzystać go na przygotowanie żywieniowe, które wzmocni organizm i pomoże w tolerancji planowanego schematu leczenia.

​

W trakcie konsultacji postaram się odpowiedzieć miedzy innymi na pytania:

​

  • jak przygotowywać siÄ™ do rozpoczÄ™cia leczenia – prehabilitacja?

  • czy mam stosować żywienie medyczne (typu Nutridrink) jeÅ›li tak to kiedy, ile, jakie i jak?

  • jak radzić sobie w momencie utraty masy ciaÅ‚a i apetytu?

  • co zrobić jeÅ›li wystÄ…piÄ… u mnie biegunki, zaparcia czy wymioty?

  • jak zbilansować wartoÅ›ciowÄ… dietÄ™ pÅ‚ynnÄ… (przy problemach z przeÅ‚ykaniem)?

  • jakich produktów kategorycznie unikać?

  • czy mam zastosować jakÄ…Å› suplemntacjÄ™?

  • czy cukier żywi raka?

 â€‹

Pomagam moim pacjentom na każdy etapie walki z chorobą:

  1. przygotowanie żywieniowe przed rozpoczęciem leczenie (operacji chirurgicznych, chemio i radioterapii) - PREHABILITACJA;

  2. zapobieganie problemom wynikajÄ…cym z radio i chemioterapii;

  3. rekonwalescencja i powrót do zdrowia po zakoÅ„czonym leczeniu.

 

Na pierwszym spotkaniu dokonywana jest szczegóÅ‚owa ocena stanu odżywienia pacjenta oraz analiza dotychczasowego sposobu żywienia. Na podstawie uzyskanych danych dietetyk przekazuje wskazówki jak poprawić obecny jadÅ‚ospis. Po pierwszym spotkaniu chory jak i jego bliscy otrzymujÄ… wskazówki lub/i plan żywieniowy oraz zalecenia majÄ…ce na celu wzmocnienie organizmu przed planowanym leczeniem.

 

Przez caÅ‚y okres trwania terapii żywieniowej zarówno pacjent jak i jego najbliżsi majÄ… staÅ‚y kontakt telefoniczny lub mailowy ze specjalistÄ…. 

 

Wsparcie żywieniowe jest integralnÄ… częściÄ… procesu leczenia, jego zastosowanie w wielu przypadkach przyczyniÄ… siÄ™ do poprawy rokowania chorego i skrócenia czasu rekonwalescencji (oferujemy PaÅ„stwu również pomoc po zakoÅ„czonym leczeniu w momencie zdrowienia i wzmacniania organizmu)

 

W pracy z pacjentami z chorobą nowotworową spotykam się w ramach kliniki onkologii i radioterapii gdzie od lat zdobywam doświadczenie i wdrażam skuteczne metody leczenia żywieniowego.

 

         JeÅ›li bÄ™dÄ… mieli PaÅ„stwo dodatkowe pytania zapraszam do kontaktu telefonicznego

dietetyk medyczny, dr n. med. Paulina Borek-Trybała, tel. 506 080 659

 

Pacjent z Healthcare Pielęgniarka
bottom of page